گزارش اولین سمپوزیوم mRNA در نظام سلامت کشور در نشریه غذا و دارو

گزارشی از اولین سمپوزیوم mRNA در نظام سلامت

اولین سمپوزیوم mRNA در نظام سلامت به همت شرکت رناپ، از شرکت های مستقر در مرکز جامع سلول های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی تهران و با هدف معرفی و تبیین نقش فناوری mRNA در نظام سلامت برگزار شد. در این سمپوزیوم که با حضور دانشجویان و فعالان حوزه بایوتک در سالن اجتماعات دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، کارشناسان و پژوهشگران شرکت رناپ به تشریح نقش تکنولوژی mRNA در توسعه درمان بیماری ها و اقدامات این شرکت در این زمینه ها پرداختند. همچنین دکتر سیدحیدر محمدی رئیس سازمان غذا و دارو، دکتر مصطفی قانعی، دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دکتر حسین قناعتی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران از مدعوین و سخنرانان این سمپوزیوم بودند.

واکسن علیه تمام ویروس های تنفسی

دکتر وحید خدامی، بنیان گذار و مدیرعامل شرکت دانش بنیان رناپ در حاشیه این سمپوزیوم، درباره محورهای اصلی همایش گفت: به دلیل این که سمپوزیوم mRNA در نظام سلامت، اولین سمپوزیوم ازاین دست بوده است و نیز به این جهت که فناوری mRNA ، موضوع چندان شناخته شده ای در کشور نیست و نیاز به معرفی داشت، محور اصلی آن به نقش فناوری mRNA در نظام سلامت اختصاص یافت اما درعین حال نتایج پروژه های خود را نیز در هریک از این موضوعات به شرکت کنندگان ارائه کردیم. دکتر خدامی در مورد پیشینه فعالیت های این مجموعه عنوان کرد: فعالیت های ما در حوزه توسعه فناوری mRNA در این مجموعه به سال 1396 و کارهای آکادمیک بازمی گردد.

 

وی دراین باره افزود: ما پس از مدتی متوجه شدیم که نمی توان چنین ظرفی تهایی را با اکتفا به فعالیت های آکادمیک ایجاد کرد. بنابراین با پیشنهاد معاونت علمی ثبت شرکت انجام شد و با حمایت دانشگاه علوم پزشکی تهران در مرکز جامع سلول های بنیادی در دانشگاه تهران مستقر شدیم و با یک تیم سه نفره کار خود را آغاز کردیم. این شرکت امروز و پس از 5 سال با 65 نفر پرسنل در 11 دپارتمان مختلف ازجمله دپارتمان توسعه محصول، دپارتمان شیمی و دپارتمان مهندسی ژنتیک همچنان مشغول به فعالیت است.

دکتر خدامی درباره دستاوردهای این شرکت در حوزه پیشگیری و درمان کرونا نیز گفت: ما از سال گذشته آمادگی ورود به کارآزمایی بالینی را داشتیم که به دلیل برخی مراحل اداری این کار تا ماه گذشته طول کشید. ما در حال حاضر مجوز کارآزمایی های بالینی را از سازمان غذا و دارو دریافت کرده ایم و امیدواریم که طی یکی دو ماه آینده اولین تزریق این واکسن کرونا را خواهیم داشت.

وی درباره ویژگی های این واکسن جدید اظهار کرد: واکسن جدید کرونا، واکسنی بسیار قوی است و ایمنی زایی همورال و سلولی را توامان ایجاد می کند. نکته مهم در مورد واکسن جدید این است که آن را برای تمام سویه های کرونای وارد شده به کشور توسعه داده ایم و می توانیم این کار را برای سویه های جدیدتر نیز انجام دهیم.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان رناپ تاکید کرد: ما همزمان با سایر کشورهای پیشرو در حوزه تکنولوژی mRNA ، این تکنولوژی را برای تولید واکسن بیماری های حاد تنفسی (RSV)، واکسن آنفلوآنزا، واکسن HIV ، واکسن EBV ، واکسن لیشمانیا و واکسن مالاریا، در برنامه های خود داریم.

درواقع ما نیز مانند شرکت های بزرگ فعال در این حوزه قصد داریم یک واکسن واحد را برای عفونت های تنفسی داشته باشیم و امیدواریم این واکسن را تا سال آینده برای آزمو نهای بالینی آماده کنیم. دکتر خدامی درباره فعالیت های شرکت رناپ خاطرنشان کرد: ما پیش از شروع تحقیقات خود درباره واکسن کووید، مشغول بررسی درباره درمان سرطان و درمان حمله قلبی با استفاده از mRNA بودیم اما همه گیری ویروس کرونا باعث شد تا آن پروژه ها را

به صورت موقت متوقف کنیم و تمام تمرکز خود را روی کووید قرار دهیم و با به نتیجه رسیدن واکسن کووید بلافاصله پروژه های قبلی را که بخش زیادی از آنها انجام شده، دوباره آغاز خواهیم کرد.

مدیرعامل رناپ درباره سایر فعالیت های این مجموعه در حوزه ژن درمانی نیز گفت: در این حوزه نیز چند سالی است که ما در زمینه ژن درمانی بیماری پروانه ای که کار بسیار طاقت فرسایی نیز هست، تحقیقات خود را آغاز کرده ایم؛ البته این پروژه با حمایت کامل موسسه خیریه حامیان شفابخش مرهم پیش می رود و تا امروز به خوبی توسعه یافته است.

دکتر خدامی همچنین از ساخت دو نوع دستگاه فناوری mRNA در مجموعه رناپ خبر داد و گفت: به دلیل تحریم های اعمال شده علیه کشور، ما از همان 5 سال پیش سنگ بنای تولید این دستگاه های خاص را گذاشتیم که به زودی وارد مرحله تولید انبوه خواهد شد.

به علاوه ما آنزیم های موردنیاز در فرآیند، لیپید مورد استفاده در فرمولاسیون و برخی از مولکول های شیمیایی که برای فرآیند سنتز mRNA لازم است را خودمان تولید می کنیم. همچنین ما در این مدت به توسعه تست های آنالیتیکال موردنیاز برای ارزیابی محصول پرداخته ایم و تمام پک های پایش کیفیت خاص این تکنولوژی را تولید کرده ایم و در حال حاضر بیش از 70 نوع مختلف از تست ها را انجام می دهیم.

 

وی در مورد سایت تولید واکسن های mRNA در این مجموعه بیان کرد: ما برای تولید انبوه واکسن های mRNA ، با یکی از شرکت های داخلی پیشرو در این حوزه همکاری خود را به صورت تولید قراردادی داریم و در عین حال برای تولیدات محدود جهت تست های پر یکلینیکال، از سایت شرکت خود استفاده می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *