کُرِناپسین علیه سویه اُمیکرون در انتظار مجوز کارآزمایی بالینی

شرکت رِناپ تنها شرکت خصوصی تولید کننده فراورده‌های زیست‌فناورانه به خصوص واکسن‌های بر پایه mRNA در آسیاست.

به گفته دکتر وحید خدامی واکسن کرونا با این فناوری بر عیله تمام سویه‌ها در مجموعه رِناپ تولید شده و آماده تحویل به خط تولید جهت بهره‌برداری است.

مدیر عامل شرکت رِناپ با بیان این مطلب افزودند واریانت جدید اُمیکرون (Omicron) که چندی پیش از آفریقای جنوبی توسعه یافت دارای تعداد قابل توجهی جهش در ناحیه اتصالی ویروس (RBD) به رسپتور خود در سطح سلول میزبان (ACE2) است. تعدادی از این جهش‌ها در واریانت‌های بتا و دلتا نیز دیده شده که احتمالاً باعث گریز ویروس از پاسخ‌های ایمنی ناشی از واکسیناسیون یا ابتلای قبلی نسبت به ویروس می‌شوند. لذا تزریق دوز بوستر با ساختاری که کارایی بالایی در ایمنی‌زایی همزمان هومورال و سلولی داشته باشد یا استفاده از دوز بوستر اختصاصی علیه واریانت اُمیکرون برای کنترل گسترش ویروس و جلوگیری از تلفات انسانی ضروری به نظر می رسد.
دکتر سمیه دهقانی‌زاده مدیر علمی پروژه واکسن کرونا نیز اشاره فرمودند به همت دانشمندان مجموعه رِناپ در آذر ماه مطالعه روی این سویه آغاز شد و هم اکنون واکسن این سویه با فناوری mRNA تولید شده است و ارزیابی‌های آزمایشگاهی را گذرانده است و در انتظار اخذ مجوز از سازمان غذا و دارو برای ورود به مراحل کار‌آزمایی بالینی است.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *