طراحی واکسن اختصاصی علیه واریانت جدید اُمیکرون در مجموعه رناپ

هم اکنون مجموعه رناپ به عنوان اولین تولید کننده واکسن برپایه modified mRNA در ایران، با پشت سر گذاشتن موفق مراحل پیش بالینی واکسن خود با نام تجاری کُرِناپسین (COReNAPCIN®) علیه کووید-19، آماده ورود به مرحله کارآزمایی بالینی می شود تا به محض اخذ مجوزهای لازم این مهم انجام پذیرفته و با در دسترس قرار دادن واکسن بر پایه mRNA، به عنوان کاراترین پلتفرم تولید واکسن، از گسترش این بیماری در کشور جلوگیری شود.
همانطور که در اخبار منتشر شده است واریانت جدید اُمیکرون (Omicron) که به تازگی برای اولین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شده است، دارای تعداد قابل توجهی جهش در ناحیه اتصالی ویروس (RBD) به رسپتور خود در سطح سلول میزبان (ACE2) می باشد. تعدادی از این جهش ها در واریانت های بتا و دلتا نیز دیده شده که احتمالا باعث گریز ویروس از پاسخهای ایمنی ناشی از واکسیناسیون و یا ابتلای قبلی نسبت به ویروس می شوند. همچنین این واریانت جدید واجد جهش های زیادی خارج از ناحیه اتصال ویروس به رسپتور سطح سلول است که احتمالا با افزایش قدرت انتقال ویروس در ارتباط می باشند. لذا تزریق دوز بوستر با پلتفرمی که کارایی بالایی در ایمنی زایی توامان هومورال و سلولی داشته باشد و یا استفاده از دوز بوستر اختصاصی علیه واریانت اُمیکرون برای کنترل گسترش ویروس و جلوگیری از تلفات انسانی ضروری به نظر می رسد.
همانطور که تا کنون مشخص شده است پلتفرم واکسنهای مبتنی بر فناوری رناپ (mRNA) قابلیت تحسین برانگیزی در توسعه سریع واکسن علیه سویه های جدید دارند تا جایی که ظرف مدت چند هفته میتوان بر پایه آن مقدمات تولید موثر واکسنهای اختصاصی را فراهم کرد.
در این راستا و به محض اطلاع از نوع جهشهای مشاهده شده در واریانت جدید اُمیکرون
طراحی سازه‌های لازم برای تولید واکسن کُرِناپسین مختص سویه جدید اُمیکرون در دستور کارگروه طراحی واکسن مجموعه رناپ قرار گرفته است که امید است در ظرف مدت کوتاهی امکان تولید این واکسن اختصاصی در ایران فراهم شود. شاهد این توانمندی بومی آنجاست که مجموعه رناپ در حین فرایند زمانبر بررسی مدارک خود توسط سازمان غذا و داروی ایران و همگام با گزارش سایر سویه های مشاهده شده کرونا نظیر انواع واریانت های بتا، دلتا و اپسیلون در ماه های گذشته، توانست با موفقیت زیرساخت تولید واکسن مربوط به تمامی این سویه ها را به سرعت ایجاد کند تا به محض اخذ مجوز نسبت به تولید واکسن علیه هر کدام از انواع شیوع یافته در کشور آمادگی قبلی وجود داشته باشد. لازم به ذکر است که این قابلیت ویژه یک توانمندی راهبردی و منحصر به فرد است که به فضل پروردگار و در پی تلاشهای چندین ساله در مجموعه رناپ برای کشورعزیزمان مهیا شده است. به این ترتیب امید است همزمان با شرکت های فایزر و مادرنا تولید و آزمایش واکسن اختصاصی علیه واریانت جدید اُمیکرون در مجموعه رناپ در کشور فراهم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *