• رناپسینهای پیشگیرانه (واکسنهای پیشگیرانه بیماریهای عفونی)
  • واکسن درمانی شخصی سرطان
  • آنژیورناپژن

رناپسینهای پیشگیرانه (واکسنهای پیشگیرانه بیماریهای عفونی)

یکی از مهمترین طرحهای کلان شرکت درمان گستر رناپ توسعه واکسنهای پیشگیرانه مبتنی بر فناوری رناپ است. در اینجا در مورد اهمیت این فناوری بویژه از جنبه سرعت عمل و انعطاف‌پذیری تولید انواع واکسنهای پیشگیرانه توضیحاتی ارائه می‌کنیم:

mRNA یا همان آر. ان. ای پیامبر (به اختصار “رناپ”) در واقع “نرم‌افزار سلولی” است با مزایای منحصر به فردی نسبت به بسیاری از دیگر ترکیبات بیولوژیک. این ترکیب در مقیاس انبوه واجد قابلیت طراحی و تولید سریع، منعطف و ارزان است. جالب است که تمامی رناپها خواص فیزیکوشیمیایی نسبتا یکسانی دارند و همه از جنس رمز (Code) هستند و از حیث پارامترهای فارماکولوژیک تفاوت قابل توجهی بین آنها نمی‌باشد. این مزیت درست در نقطه مقابل پروتئینهای نوترکیب است که هر کدام از آنها یک مولکول پیچیده هستند و باید به صورت منحصر به فرد مراحل تولید، کنترل کیفی و فرمولاسیون را طی کنند. تولید هر کدام از پروتئینها گاهی مستلزم صرف سالها زمان و میلیونها دلار هزینه است، این در حالیست که علی رغم تمام هزینه ها برخی از پروتئینها را نیز شاید نتوان هرگز تولید کرد. رناپها از آنجایی که از جنس رمز ژنتیکی هستند زمانی که وارد سلول می‌شوند بلافاصله سبب تولید پروتئین هدف به صورت کاملا عملکردی می‌شوند (زیرا در داخل سلولهای بدن تولید شده‌اند و فرم طبیعی خود را پیدا کرده‌اند). طی سالهای اخیر فناوری استفاده از رناپ به عنوان دارو توجه بسیاری از مراکز تحقیقاتی و تجاری را به خود معطوف ساخته است به گونه‌ای که هم‌اکنون شرکت آمریکایی Moderna که منحصرا بر روی این فناوری کار می‌کند به عنوان گرانقیمت‌ترین شرکت نوپا (Startup) در حوزه بایوفارما در دنیا شناخته می‌شود. این شرکت در چند سال گذشته در مقایسه با دیگر شرکتهای مشابه بیشترین میزان دانشمند و همکار را جذب کرده و در اواخر سال 2018 میلادی با عرضه سهام خود در بورس آمریکا رکورد عرضه اولیه سهام (IPO) در حوزه بایوفارما را (با 604 میلیون دلار فروش سهام در روز اول) شکسته است. و این درحالی است که این شرکت هنوز هیچ فراورده دارویی که مجوز FDA آمریکا برای ورود به بازار را داشته باشد کسب نکرده است ولی با این وجود این شرکت نوپا هم اکنون کارخانه بسیار بزرگ و مجهزی را راه‌اندازی کرده است تا به محض اخذ مجوز بازار دنیا را از این نسل جدید دارویی پر کند. بیشتر بدانید … !

واکسن درمانی شخصی سرطان

یکی از طرحهای مهم شرکت درمان گستر رناپ توسعه واکسنهای درمانی شخصی سرطان مبتنی بر فناوری رناپ است. در اینجا در مورد اهمیت این فناوری توضیحاتی ارائه می‌کنیم:

سرطان یکی از مهمترین نگرانیهای حوزه سلامت در دنیا است که سالانه افراد بسیاری را به کام مرگ می‌کشاند و هزینه‌هایی بسیاری را بر مبتلایان و متصدیان امر سلامت تحمیل می‌کند. برای درمان سرطان در حال حاضر روشهایی وجود دارد که عمدتا مبتنی بر شیمی درمانی و یا پرتو درمانی هستند. هدف اولیه در چنین روشهایی، کاهش سرعت تکثیر سلولهای سرطانی است. این روشها تا حد خوبی در جلوگیری از پیشرفت سرطان موثرند، اما به دلیل آنکه کاملا اختصاصی عمل نمی‌کنند مهمترین مشکل آنها اثرات جانبی مخرب بر فیزیولوژی طبیعی سلولهاست. بویژه سلولهایی که به طور طبیعی در حال تکثیر مداوم هستند حین این فرایندهای درمانی دچار اختلال می شوند و سیستم ایمنی بدن هم به شدت دچار مشکل عملکردی می شود. در سالهای اخیر ایمنی‌درمانی سرطان به عنوان یک روش جایگزین/مکمل شیمی درمانی و پرتودرمانی معرفی شده است. ایمنی‌درمانی سرطان از چندین روش امکانپذیر است که یکی از آنها روش نوینی است که واکسیناسیون اختصاصی درمانی سرطان مبتنی بر فناوری آر ان ای پیامبر (رناپ) (mRNA) می‌باشد. اساس این روش که القاء هدفمند و کاملا اختصاصی سیستم ایمنی فرد بیمار علیه سلولهای سرطانی همان فرد است به نوعی که سلولهای ایمنی بیمار به طرز موثری در خون و لنف و بافتهای دیگر به تک تک سلولهای سرطانی پرداخته و مقدمات نابودی آنها را فراهم کنند.بیشتر بدانید… !

آنژیورناپژن

طرح توسعه آنژیورناپژن اولین طرح عملیاتی شرکت درمان گستر رناپ است که در مورد آن توضیح مختصری ارائه می‌کنیم:

بیماری-های قلبی و عروقی از شایعترین بیماری ها در ایران و جهان می‌باشد. سکته قلبی به تنهایی عامل 30 % مرگ و میر در دنیا و 40 % مرگ و میر در کشور ایران است. به همین دلیل نیز داروها و روش¬های درمانی برای بهبود مبتلایان به اینگونه بیماری¬ها سهم بسیار مهمی از بازار دارویی را به خود اختصاص داده است.

آنژیورناپژن در واقع یک داروی رناپ‌پایه‌ (mRNA-based drug) است جهت کمک به بازیابی عملکرد قلب بیماران پس از بروز حمله قلبی است. عارضه قلبی که در نتیجه گرفتگی عروق کرونری، (عروق تغذیه کننده قلب می باشند) و به دنبال آن ایسکمی در عضله قلب است، در مواردی که منجر به مرگ نشود ممکن است موجب عدم کارایی عضله ایسکمیک و نارسایی قلبی می شود. در موارد مزمن نارسایی قلبی، پیوند قلبی تنها راه درمانی است، که کمبود دهنده¬ی ارگان از کارایی این روش می¬کاهد. یکی از مهمترین روشها¬یی که می‌توان بوسیله آن به بهبود و بازتوانی عضله آسیب دیده قلب پس از ایسکمی امیدوار بود القاء سریع رگزایی با استفاده از هورمون محرک رگزایی یعنی VEGFA-165 است. اما استفاده از این هورمون به صورت پروتئین نوترکیب در کارآزمایی‌های بالینی موفق ظاهر نشده و استفاده از آن متوقف شد زیرا به دلیل کوچک بودن این هورمون پروتئینی پس از مدت بسیار کوتاهی از تزریق آن به عضله قلب این هورمون از جریان خون پاک می‌شد و اجازه نمی‌یافت تا به صورت موثر سبب القاء رگزایی شود. به این ترتیب تلاش¬های بسیاری برای توسعه روش¬های جایگزین برای حل این مشکل آغاز شد که یکی از موثرترین آنها استفاده از mRNA (یا همان رناپِ) کد کننده VEGFA-165 (آنژیورناپژن) است به گونه‌ای که مستقیما به داخل عضله آسیب دیده قلب تزریق شده، وارد سلول¬های قلبی شود و در داخل سلول¬های قلبی برای یک بازه زمانی مشخص از روی آن هورمون پروتئینی VEGFA-165 ساخته شده و ترشح شود تا به صورت کاملا موضعی سبب القاء رگزایی شود.

شرکت درمان گستر رناپ نیز در حال توسعه و طی مراحل مختلف کارآزمایی فراورده دارویی آنژیورناپژن در ایران است. در حال حاضر نمونه اولیه این دارو توسط شرکت درمان گستر رناپ تولید شده و پس از طی آزمونهای سلولی، و نیز آزمون موفقیت آمیز در مدل کوریوالانتوئیس جنین جوجه آماده است تا در مدل نارسایی قلبی موش صحرایی و میمون امتحان شود تا پس از طی این مراحل وارد کارآزمایی بالینی انسانی شود.